• Slender Man

    Slender Man

    ½

    The WORST film I have ever seen in my entire life.

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★

    Day 3 of the #OctoberFilmChallenge involves Mario Bava's BLOOD AND BLACK LACE.

    Visually, this is one of the more stunning films I have seen - the use of colour, the set pieces, the framing and the lighting. Doubled with the stylish soundtrack, these were the two aspects that stood out more.

    As for everything else "Blood and Black Lace" may have been original, inventive and stylish in its day, but unfortunately that sort of day has long since come and…

  • The New York Ripper

    The New York Ripper

    ★★★½

    Day 2 of the #OctoberFilmChallenge and I chose Lucio Fulci's THE NEW YORK RIPPER from my list of suggestions. Giallo films are something I am looking forward to delving right into in November and I thought I'd get a taste of it at about 8am this morning when I woke up.. kind of pleased I did.. but also kind of grossed out.

    Fulci's THE NEW YORK RIPPER is an incredibly nasty thriller absolutely filled with sadistic sexual violence and gore.…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    Starting Spooky Season and the October Film Challenge off with a recommendation I have never before seen as I am absolutely terrible with watching the pure classics and Universal Monster movies.

    Claude Rains makes his screen debut playing an invisible man. Pretty comical considering you only properly see him for a few seconds in this.

    What a film. I was quite sceptical at first thinking this would probably look dreadful now compared to what it would have looked like in…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    John Carpenter’s iconic classic of murder and mayhem still stands almost forty years later as considered one of the greatest films of all time. A pioneering achievement that shows how every cliché and trope of the slasher genre can be performed with class and craft. Carpenter’s highly influential slasher is an excellent example of low budget film making. Not only a must see movie for horror fans, but it’s also a perfect example of Carpenter’s directorial talent and a massive…

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

    2017 is going to be the start of different film choices for the podcast, and what better way to start this year off than with a 1920 German silent horror film to review? It struck me last night that I have never seen a silent horror film before, not in full length. It seemed quite bizarre and almost disrespectful for me to have never seen the much older films of the genre I love so much, so here I am…

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Back in 1996, at a time when it seemed like the slasher genre was beginning to fade out, this gem of a film was released to an unexpected audience who had lost interest in filmmakers churning out sequel after sequel. People were growing tired of serial killers taking trips to Manhattan or dressing up as the Wicked Witch of the West. So when a little scary movie (also originally titled that) called Scream hit the cinemas it was soon clear…

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

    The Texas Chainsaw Massacre is one of the universally recognised shocking films in horror cinema and it has stunned audiences since its release in 1974. Upon release, TCM faced a total storm of outcry, censorship and controversy for its exploitative nature. It's a fiercely effective film that successfully manages to massively disturb viewers with them barely witnessing a single drop of blood. Using an unbelievable level of suspense, insane background music and psychological horror results in an atmospheric film that…

  • The Voices

    The Voices

    ★★★★

    (Perhaps mild spoilers)

    The Voices, directed by Marjane Satrapi, presents itself from the very beginning as a zany film with a questionable over the top opening sequence and carries on with an incredibly pitch black sense of humour. Initially, a film revolving around a man and his pets sounds harmless enough - however, surprisingly, this has a very interesting and unique take on mental illness and the troubling events that can happen if a sickness goes untreated.

    Ryan Reynolds stars…

  • Cooties

    Cooties

    Circle, circle, dot dot - now you got the cootie shot! Horror and comedy films are undeniably from completely different worlds, however when handled with care they can complement each other rather well - with 'Shaun of the Dead' and 'Zombieland' making huge success within the zombie sub-genre. This film in particular has a premise that is so outrageous it has to be seen to be believed, causing various body reactions and emotions from the viewer such as utter disgust…

  • Turbo Kid

    Turbo Kid

    ★★★★★

    Turbo Kid, - based on the short feature by the same directors 'T is for Turbo' - takes place in a "post-apocalyptic world of 1997" where bizarre characters rule the wasteland in search of supplies and water. The Kid (Munro Chambers) is a comic book obsessed teenager who has spent the majority of his life alone in this desolate landscape by keeping to himself and riding his BMX bike to go scavenging for items to survive or trade. He keeps…

  • Creep

    Creep

    ★★★★½

    Creep (not to be mistaken with the 2004 horror with the same name, featuring a mash up of Gollum and Nosferatu) is a Blumhouse production and a found footage thriller from first time director Patrick Brice, that admirably serves its purpose in a swift running time of under 80 minutes. Yes, you heard me. A story in a film can successfully be told and an audience can be both entertained and chilled in that short amount of time, with no…