Steven has logged 124 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House by the River

House by the River

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild Beasts

Wild Beasts

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decoder

Decoder

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Patrol

Night Patrol

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Sadako 3D

Sadako 3D

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Warriors

Blood Warriors

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy's Revenge

The Mummy's Revenge

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Dragonfly for Each Corpse

A Dragonfly for Each Corpse

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone

Gone

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Seductress

Teenage Seductress

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kept

Kept

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Teenage Hitchhikers

Teenage Hitchhikers

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tropic of Cancer

Tropic of Cancer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mercy

Mercy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Severed Ties

Severed Ties

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Immoral One

The Immoral One

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Oxford Murders

The Oxford Murders

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Night

Children of the Night

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Mercy

Mercy

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Libertine

The Libertine

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come Back to Me

Come Back to Me

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daniel, the Wizard

Daniel, the Wizard

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Witchouse

Witchouse

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
The Sheik

The Sheik

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Around the World with Fanny Hill

Around the World with Fanny Hill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
To Be Takei

To Be Takei

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood

Blood

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emelie

Emelie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ambassador

The Ambassador

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Echoes

Echoes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Reign of Assassins

Reign of Assassins

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Autopsy

Autopsy

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Young Dragons

The Young Dragons

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
War of the Colossal Beast

War of the Colossal Beast

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry