Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 355

The 355

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Poupelle of Chimney Town

Poupelle of Chimney Town

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
'83

'83

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vampires

Vampires

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry