Steve has logged 56 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saria

Saria

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Sister

A Sister

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paradise Lost?

Paradise Lost?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Daughter

Daughter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Manhandled

Manhandled

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Free Country

Free Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Hands

Little Hands

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Serial (Bad) Weddings 2

Serial (Bad) Weddings 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry