Steve has logged 419 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In der Familie: Part 2

In der Familie: Part 2

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heart of Stone

Heart of Stone

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Goya: Or the Hard Way to Enlightenment

Goya: Or the Hard Way to Enlightenment

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loriot - Weihnachten bei Hoppenstedts

Loriot - Weihnachten bei Hoppenstedts

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chingachgook: The Great Snake

Chingachgook: The Great Snake

1967
×
★★
Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Dust of the Stars

In the Dust of the Stars

1976
×
★★½
Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Zeit ist gekommen

Die Zeit ist gekommen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tatort: Nemesis

Tatort: Nemesis

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
21
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Medicine of the Wolf

Medicine of the Wolf

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
08
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry