Steve has logged 67 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pixels

Pixels

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crisis Hotline

Crisis Hotline

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rapture-Palooza

Rapture-Palooza

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Holly Slept Over

Holly Slept Over

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lifeguard

Lifeguard

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Coed and the Zombie Stoner

The Coed and the Zombie Stoner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lockout

Lockout

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★½
Edit this entry  
25
Catchfire

Catchfire

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Act Naturally

Act Naturally

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Winter Love Story

Winter Love Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Best Friend's Bouquet

My Best Friend's Bouquet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Uncle Tom

Uncle Tom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carl(a)

Carl(a)

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stuntwomen: The Untold Hollywood Story

Stuntwomen: The Untold Hollywood Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
With Six You Get Eggroll

With Six You Get Eggroll

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adolescents

Adolescents

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Sister's Good Fortune

My Sister's Good Fortune

1995
×
★★½
Edit this entry  
14
Romance

Romance

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★
Edit this entry  
13
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Different Flowers

Different Flowers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Piranha 3DD

Piranha 3DD

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thrill of It All

The Thrill of It All

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
That Night in Rio

That Night in Rio

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
A New Year's Resolution

A New Year's Resolution

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Poto and Cabengo

Poto and Cabengo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
On the Avenue

On the Avenue

1937
×
★★★½
Edit this entry