Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
I Do, I Do, I Do

I Do, I Do, I Do

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Jesus Music

The Jesus Music

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paranoia

Paranoia

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Park Row

Park Row

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Down Argentine Way

Down Argentine Way

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman Condemned

The Woman Condemned

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellbound Train

Hellbound Train

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parisian Pleasures

Parisian Pleasures

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Flying Ace

The Flying Ace

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoes

Shoes

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dumb Girl of Portici

The Dumb Girl of Portici

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Veil

The Wedding Veil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Over the Moon in Love

Over the Moon in Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gold Diggers

The Gold Diggers

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Star Prince

The Star Prince

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something Different

Something Different

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2 Friends

2 Friends

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry