Sort by

Stephen has logged 563 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Union Pacific

Union Pacific

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosa la Rose, Public Girl

Rosa la Rose, Public Girl

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Eagle

Black Eagle

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overnight

Overnight

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Lion Is in the Streets

A Lion Is in the Streets

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Half Naked Truth

The Half Naked Truth

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry