Sort by

Stephen has logged 35 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chopper

Chopper

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Limbo

Limbo

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Detention

Detention

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Empty

The Big Empty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry