Sort by

Stephen has logged 313 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Believer

The Believer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Top Five

Top Five

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
A Wedding

A Wedding

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Goodbye World

Goodbye World

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bananas

Bananas

1971
×
★★½
Edit this entry  
04
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stretch

Stretch

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Automata

Automata

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry