Sort by

stefanielaine has logged 62 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aliens

Aliens

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Last Day of Freedom

Last Day of Freedom

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chau, Beyond the Lines

Chau, Beyond the Lines

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body Team 12

Body Team 12

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Can't Live Without Cosmos

We Can't Live Without Cosmos

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Prologue

Prologue

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bear Story

Bear Story

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Friend

Friend

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Everything Will Be Okay

Everything Will Be Okay

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Day One

Day One

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Ave Maria

Ave Maria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Kingpin

Kingpin

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Atari: Game Over

Atari: Game Over

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hulk vs. Wolverine

Hulk vs. Wolverine

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Edit this entry  
21
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
½
Edit this entry  
20
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★½
Edit this entry  
18
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Theeb

Theeb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
Read the review Edit this entry