Steve Erickson has logged 183 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Girls at 12

Girls at 12

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Edit this entry  
19
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Deer

The Deer

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Occult

Occult

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loose Corner

Loose Corner

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Shot

Night Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Divine Love

Divine Love

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★
Edit this entry  
24
AIDOL

AIDOL

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mia Misses Her Revenge

Mia Misses Her Revenge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Victory Over the Sun

Victory Over the Sun

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Bus Stop

Black Bus Stop

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Now Do You Get It

Now Do You Get It

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Enchanted Desna

The Enchanted Desna

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spend Spend Spend

Spend Spend Spend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forensickness

Forensickness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cannon Incident

The Black Cannon Incident

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cenote

Cenote

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transformers: The Premake

Transformers: The Premake

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Utopia

Utopia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rat Life and Diet in North America

Rat Life and Diet in North America

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Overtake Me

The Night Overtake Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Stories

American Stories

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malina

Malina

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knee Jerk

Knee Jerk

×
★★★★
Read the review Edit this entry