Steve Erickson has logged 40 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Stories

American Stories

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
South

South

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Temps mort

Temps mort

2009
×
Edit this entry  
21
Malina

Malina

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stardust

Stardust

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Retrospectroscope

Retrospectroscope

1997
×
Edit this entry  
12
Conjuror's Box

Conjuror's Box

2011
×
Edit this entry  
12
Secure the Shadow

Secure the Shadow

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Figments in Film, Number One

Figments in Film, Number One

2019
×
Edit this entry  
12
Knee Jerk

Knee Jerk

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fire Fly EYE

Fire Fly EYE

2020
×
Edit this entry  
11
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gentry

Gentry

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Three Men You Meet at Night

The Three Men You Meet at Night

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry