Steve Erickson has logged 287 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Point of Order!

Point of Order!

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
63 Up

63 Up

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Partners

Partners

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We

We

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Max Headroom: 20 Minutes into the Future

Max Headroom: 20 Minutes into the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guerra do Paraguay

Guerra do Paraguay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Empty Metal

Empty Metal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resurrection Of The Little Match Girl

Resurrection Of The Little Match Girl

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chronopolis

Chronopolis

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
24
Cunningham

Cunningham

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mass Is Over

The Mass Is Over

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Of Women and Horses

Of Women and Horses

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Equation to an Unknown

Equation to an Unknown

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Revenge of the Cheerleaders

Revenge of the Cheerleaders

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
School of Seduction

School of Seduction

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Foxfur

Foxfur

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★★
Edit this entry