Shikhar Shivraj has logged 25 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Sherni

Sherni

2021
×
Edit this entry  
20
Silenced

Silenced

2011
×
Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Karnan

Karnan

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
01
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charulata

Charulata

1964
×
Read the review Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Pratidwandi

Pratidwandi

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big City

The Big City

1963
×
Read the review Edit this entry  
05
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry