• Sooryavanshi

    Sooryavanshi

    ★★½

    Wish this was more action packed, felt like there was too much talk at times. The set pieces are so outlandish and I enjoyed them a lot. Climax was kind of fun too. Ranveer singh steals the show and is the best part.

  • The Birds

    The Birds

    ★★★½

    Watched at class, so claustrophobic and scary. Aged really well too. Wish it wasn’t so long but I enjoyed the final act.

  • Swingers

    Swingers

    ★★★★

    A couple boring moments towards the end but overall had a lot of fun watching this. No plot really just a hangout movie but the characters are well written. Favreau and Vince are awesome.

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★½

    Loved Dan Levy and Aubrey Plaza’s characters. Wholesome movie.

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★

    This movie was very wholesome and a fresh look at the apocalypse genre. Loved the dog's inclusion and the light-heartedness worked out big time for me. Dylan o Brien was awesome too. Enjoyed it.

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★

    Was very hyped to watch this and the beginning was disappointing but after the first raid the movie picks up and doesn’t stop. I loved the characterization of Bodhi and Swayze knocked it out the park. Some scenes were breathtaking such as the skydiving scene or the chase scene. Wish the movie was a bit shorter but by the end I was very satisfied.

  • Glengarry Glen Ross

    Glengarry Glen Ross

    ★★★

    Couldn’t follow it fully

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★

    Liked Adrian Grenier’s character the most. I also loved how terrible every character was aside from Andy. Meryl Streep was awesome. The music was cool too. Overall a feel good film.

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★★

    Rewatched it with my dad and I loved it. I wasn’t too hot on the detour to explain the villains in the first watch but on second watch the movie is so tight and the music work is my favorite of this year. The action is strong and the tone is consistent throughout. The final fight had a couple confusing moments but overall I liked the movie a lot on rewatch and I noticed a couple more details.

  • Layer Cake

    Layer Cake

    ★★

    Solid convoluted crime flick. Liked the twists.

  • 22 Jump Street

    22 Jump Street

    ★★★★★

    Genuinely one of the funniest comedies ever. Love everything about it. The self awareness was on point too. Soundtrack was a bit generic but still fun. Ending montage was also really funny. Wish lord and Miller would direct something soon.

  • Shoot 'Em Up

    Shoot 'Em Up

    ★★

    The action is pretty fun. Didn’t like the CGI blood. Liked how over the top the 3 leads were.