Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Focus

Focus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wanted

Wanted

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Annaatthe

Annaatthe

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dhamaka

Dhamaka

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mughizh

Mughizh

2021
×
Edit this entry  
14
Run Hide Fight

Run Hide Fight

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Skin Trade

Skin Trade

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Read the review Edit this entry