Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
She Loves Me

She Loves Me

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas House 2: Deck Those Halls

The Christmas House 2: Deck Those Halls

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bitch Who Stole Christmas

The Bitch Who Stole Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Bolt

Bolt

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry