• Beetlejuice

    ★★★★½

  • Dirty Dancing

  • Can't Buy Me Love

    ★★

  • The Mosquito Coast

    ★★★

  • Stand by Me

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Gremlins

  • Sixteen Candles

  • Sleepaway Camp

  • Valley Girl

    ★★★½

  • The Dark Crystal

  • Fast Times at Ridgemont High

  • Annie

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Cinderella

  • The Wizard of Oz