Sort by

Dik! has logged 126 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready to Mingle

Ready to Mingle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad: Hell to Pay

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blockbuster

Blockbuster

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ramen Shop

Ramen Shop

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo Boys

Buffalo Boys

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry