manuel alejandro has logged 33 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
Amor en el aire

Amor en el aire

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Río Escondido

Río Escondido

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hex 2: Messengers of Hell

The Hex 2: Messengers of Hell

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★
Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cosa fácil

Cosa fácil

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dark Night of the Soul

The Dark Night of the Soul

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Brujas

Brujas

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Invasion of the Vampires

The Invasion of the Vampires

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lagunilla, mi barrio

Lagunilla, mi barrio

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peter Knife

Peter Knife

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry