manuel alejandro has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster

Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Christmas Tail

A Christmas Tail

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Pee Wee 3D: The Winter That Changed My Life

The Pee Wee 3D: The Winter That Changed My Life

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Be Careful What You Wish For

Be Careful What You Wish For

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whisky

Whisky

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waffle Street

Waffle Street

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get the Hell Out

Get the Hell Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Los Hijos De Don Venancio

Los Hijos De Don Venancio

1944
×
Read the review Edit this entry  
07
Air Collision

Air Collision

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Video Vega

Video Vega

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Will Never Be Back

You Will Never Be Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
El peñón de las ánimas

El peñón de las ánimas

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rufus 2

Rufus 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Rufus

Rufus

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Lucinda Urrusti: Painter

Lucinda Urrusti: Painter

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
La tía Alejandra

La tía Alejandra

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vacations of Terror 2

Vacations of Terror 2

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Mami

La Mami

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Destruction: Los Angeles

Destruction: Los Angeles

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Horse

The Dark Horse

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mimi, the Prophet

Mimi, the Prophet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry