Not Tyler has logged 65 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
15
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Edit this entry  
15
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Saw V

Saw V

2008
×
Edit this entry  
12
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Edit this entry  
12
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
Edit this entry  
17
Winged Migration

Winged Migration

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry