Soumajit has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sandeep Aur Pinky Faraar

Sandeep Aur Pinky Faraar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nayattu

Nayattu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kala

Kala

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Newton

Newton

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Karnan

Karnan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry