Soumajit has logged 334 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yuni

Yuni

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kadaseela Biriyani

Kadaseela Biriyani

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Playground

Playground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Agnes

Agnes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
★½
Edit this entry  
08
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hive

Hive

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chhorii

Chhorii

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandaar

Mandaar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White on White

White on White

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Digger

Digger

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knocking

Knocking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry