sosussekind has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
½
Edit this entry  
29
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Society

Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Into the Night

Into the Night

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
28
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★
Edit this entry  
14
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★½
Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★½
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
Edit this entry  
06
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry