• Les Misérables

    Les Misérables

    ★★½

    An utter destruction of the music. Hugh kinda pisses me off in this. The barricade scene of them being killed is filmed well and quite stressful. A couple good performances. Made Master of the House somehow very slow and dull. Also only just realised how Marius is from a rich fam and goes from crying about his dead pals to marrying Cosette and having a fancy party in his daddy's mansion like next day.

    On the flip, I really love Les Mis and some songs will always get to me, even if the camera and editing makes me want to vomit.

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★½

    Jesus what's going on here

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★★

    All the classics this week

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★½

    I still don't really get it.. also that was a lot of unnecessary killings

  • The Village

    The Village

    ★★★

    A few decent performances among the downright offensive (looking at you Adrien). Bryce and Joaquin are dreamy

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    I'm running out of excuses

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    A summer movie

  • The Wedding Singer

    The Wedding Singer

    ★★★

    End was good. Some bits were funny. Just average to me as far as rom coms go.

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    I mean talk about saving the best actor for last!

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    To celebrate the start of 10 days in isolation.

  • Brave

    Brave

    ★★★

    I'm honestly not sure how to talk about this film because there's so many issues up against it that really kind of make this a bit of a "Pixar dud" but even that is to be mean. Unfortunately when you're a studio that so consistently gives out 4-5 star films, something has to fall short some day.

    Maybe it's the difficult production and relegation of the female director to co-director, did something go wrong during production that pixar heads didn't…

  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    Ah fuck 😭😭😭 that really got me. ANOTHER PIXAR, ANOTHER CRY.

    Those action sequences, the magic... just... WOW. THE DRAGON - the visual and sound design was perfect.