Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amend: The Fight for America

Amend: The Fight for America

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry