• C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★½

    I really wanted to love this one, but I left the theater completely underwhelmed and disappointed. After seeing 20th Century Women twice, I was excited to see Mike Mills' latest A24 project starring Joaquin Pheonix. The trailer looked promising as my sister and I were both eager to watch and experience something cozy and heartfelt. So here I am, heart aching as I write this review. So many have loved this and this fell extremely flat for me. I did…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    I’m obsessed with Chris Evans in that white knitted sweater oh my goodness

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★½

    jude law is daddy

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★

    all benedetta knows is jesus, be gay, be nun, do miracle and pray

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    The Sunday brunch scene was like Avengers: Endgame portals scene for theater kids 

    This was a lot of fun! Andrew Garfield was amazing in this, it’s so clear right from the beginning he’s studied footage of Larson down to ticks looks and head movements and it was hard to not get lost in his performance right from that first glimpse of him on screen. I really thought this was a beautiful and inspirational story and all the music is great,…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★

    and this is how you do a crowd-pleasing biopic!! take notes, everyone, now it's impossible to screw it up knowing this film exists!!

    When watching a sports movie I want it to be uplifting, powerful, emotional, heartwarming, and engaging. King Richard gave me all of this and more. It has a brilliant story that is well told with solid pacing and strong character exploration. There were many touching moments, and I remember getting goosebumps at certain parts of the film.…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    in the name of the father, and the son, and house of Gucci... amen

    House of Gucci manages to be both a hot mess and a campy delight. For one, the film is excruciatingly long and it overstays its welcome. 2.5 hours felt like 4 hours and the film could have easily been cut to 1.75. It also suffers from pacing issues and forced filler content. Many engaging and interesting moments happen in the film, but they are usually followed…

  • Belfast

    Belfast

    ★★

    no dutch angles, minus 3 stars!!!

    Seriously, I did not vibe with this film at all. Part of it might have been the fact that the trailers gave me hope for the film and I'd been hearing such great things about it (oscar buzz and whatnot). Naturally, I walked into the theater excited for this film but also cautious because Kenneth Branagh has a certain repertoire. Needless to say, it fell extremely flat for me. I appreciate what the film…

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    Me encantó Encanto

    Encanto paints an emotional, heartfelt, vibrant, and enchanting little story about the importance of family and identity. It kind of reminded me of Meet the Robinsons and The Incredibles. Despite some glossed-over plot points and rushed ending, I still found myself engaged and entertained through the film. I expected nothing less from Lin Manuel's catchy and upbeat songs as they filled the film with charm and excitement. The characters are well developed, especially the main character being…

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    Jake Gyllenhaal in shambles. Don't get me wrong, I'm a huge fan of Jake and his work as an actor but that does not diminish the ickiness of his behavior with Taylor... big yikes. Can you imagine if Taylor won an Oscar before Jake... specifically for this short film? That would be the biggest FUCK YOU ever. If he's there, I want the camera to pan at him if/when she wins

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★★½

    My favorite post-credit interview questions:

    interview man: which of the following numbers is not a prime?
    ramone: sevenTEEN

    interview man: what's her favorite color when she's not at home?
    andrew: *visible confusion*

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★½

    I want to be like Thelma & Louise when I grow up... they know the true meaning of desert power!

    I'm not sure what surprised me more - the fact that I had gone 24 years without watching this or that Hans Zimmer composed the score for this film. Either way, I'm extremely glad I finally got around to it. This female-led road trip/buddy film takes a different route and is refreshing to see all the twists and turns that provided…