sophie has logged 34 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Go

Go

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry