lina has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Her

Her

2013
×
★★
Edit this entry  
31
Good Omens

Good Omens

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Notebook

The Notebook

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Twelfth Night

Twelfth Night

2012
×
Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamlet

Hamlet

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Hamlet

National Theatre Live: Hamlet

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry