lina has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Party at Weesperflat

Party at Weesperflat

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Edit this entry  
17
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Years

12 Years

2010
×
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hollow Crown: Richard III

The Hollow Crown: Richard III

2016
×
Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jean-Luc Godard and Anne-Marie Miéville on Google StreetView

Jean-Luc Godard and Anne-Marie Miéville on Google StreetView

2018
×
Edit this entry  
16
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hollow Crown: Henry VI - Part 2

The Hollow Crown: Henry VI - Part 2

2016
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
National Theatre Live: Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

National Theatre Live: Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
07
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Two Noble Kinsmen - Live at Shakespeare's Globe

The Two Noble Kinsmen - Live at Shakespeare's Globe

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry