• Tron

    Tron

    ★★

    I watched this for one of my film studies classes: "Theories of Mass Culture: Film and Game so I'm just going to copy my class discussion post below:

    This is the second time I have seen Tron. Since I’ve gotten used to being roughly the age of my classmates’ parents, I’ll admit right off the bat that I saw this film the first time in the theater in 1982 when I was a little kid, and while I had no…

  • Cosmopolis

    Cosmopolis

    ★★★

    I thought the film had pacing issues at times but overall I liked it.  Great ending.  I can’t stand Twilight or Harry Potter stuff but I’m really becoming a Pattinson fan.

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★★½

    Really mediocre.  I’d rather read a book about the subject over a movie of this caliber.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    As good as I expected with a heartbreaker of an ending.

  • The Wolfpack

    The Wolfpack

    ★★★★

    Absolutely fascinating coming of age documentary.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    Solid film.  Aye chihuahua that chemistry.

  • The Other Boleyn Girl

    The Other Boleyn Girl

    ★★★

    The adaptation of Phillippa Gregory's historical fiction novel about the rise and fall of Anne Boleyn and her sister Mary, who vie for the attention of King Henry VIII.

    This was a decent film - good, not great. A LOT of scenery chewing, but it was at least engaging and it kept my attention.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★

    I read this book a few years ago and despite it being pretty light, I really enjoyed it (and its subsequent sequels) and considered it to be fairly intelligent chick lit. However, its film adaptation is SO light and vacuous that it made me wonder why I was watching it at all. I'm not going to waste my time comparing the book and the film but this film was about as intelligent, deep and pretty to look at as, oh...…

  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

    Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

    ★★

    The idea of this documentary was a lot more promising than the actual execution of it. A math guy is obsessed with The Price is Right so he memorizes prices and creates databases and programs games so he can test his knowledge in case he's picked to get up on stage during the dozens of tapings he attends.

    The subject isn't very engaging and the story is actually pretty dull. With a pretty rudimentary production, this doesn't make for a very good film at all.

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    I don't care that people think he's "twee" or "one-dimensional." Wes Anderson is one of my favorite filmmakers and I always look forward to his complicated, intricate and beautiful worlds. This time his world, an island of trash overrun by exiled dogs isn't beautiful but the story kind of is, and that's another Anderson mainstay.

    As always, I spent most of the film smiling my fool head off and laughing my ass off every time there was a cartoonish scuffle…

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★½

    Spike Lee has always been one of my favorite directors beginning with Do the Right Thing and Blackkklansman is just as impactful and so scarily relevant to today's world in America though it details events from nearly 50 years ago. The film at times skates very closely towards heavy handedness but manages to avoid it, probably because of that awful relevance today. There were times when I was laughing a lot but I ended the film in frustrated tears, which was pretty unexpected. Great film.

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

    I really loved this film.  Some segments were better than others but they were all really strong.  I think this could be the Coen Brothers’ darkest film yet and I think that’s delicious.  Plus, the photography was breathtaking and gorgeous.  If I had to pick a favorite segment it would be the first, but I also love Tim Blake Nelson and it contains the most Coen scene that ever Coened.  I’m looking forward to watching this one again.