smoothjazzwario has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
300

300

2006
×
Edit this entry  
09
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I, Robot

I, Robot

2004
×
Edit this entry  
07
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Edit this entry  
03
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Breakfast Monkey

The Breakfast Monkey

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
Edit this entry  
20
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry