Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shelter

The Shelter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alive

Alive

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Patrick

Patrick

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forest of the Lost Souls

The Forest of the Lost Souls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoes

Shoes

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Them!

Them!

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Porno

Porno

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Heretics

The Heretics

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Splinter

Splinter

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Contamination

Contamination

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry