• The Eyes of Tammy Faye

  • He's All That

    ★★★

  • The Dry

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Disclosure

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

  • Cheer

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Mike Birbiglia: The New One

  • Downton Abbey

  • Knives Out

    ★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Kiss of the Rabbit God

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Murder Mystery

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Plus One

    ★★★½

  • Someone Great

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Us

    ★★★★★

  • Stuber

  • Extra Ordinary

  • Booksmart

    ★★★½

  • Long Shot

  • Knives and Skin

  • Late Night

  • The Farewell

    ★★★★

  • Fyre

  • Vice

  • Dumplin'

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Second Act

  • Mary Queen of Scots

  • The Girl in the Spider's Web

  • Venom

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • The Favourite

  • A Simple Favor

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Cam

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

  • Tig Notaro: Happy To Be Here

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • The World Is Yours

    ★★★★

  • The Kissing Booth

    ★★★★★

  • Deadpool 2

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • McQueen

    ★★★★½

  • Bao

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Breaker Upperers

    ★★★★

  • Blockers

  • Black Panther

  • Bad Reputation

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★★★

  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Gaga: Five Foot Two