slothtroyer has written 83 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    On a tiny blue planet orbiting a tiny lil sun, a tiny skinny lil creature wanders toward a movie theater. Marijuana infused rice/spice crispy treats can easily send this creature into a swirling rainbow demon heaven scape with or without the help of laser infused Imax Dune, but tonight? Tonight this creature got more than it bargained for.

    That creature was me and regardless of my intake of rice/spice crispy sacraments and Imax Laser what not, I was honest to…

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    REAR WINDOWS
    by sloth

    Now LOOK here! LOOK HERE, my son! There are places...hotel buildings with rooms in them where Alfred Hitchcock's Rear Window is being played on a loop on old fashioned Televisions. There is probably one of these Seekers in your own neighborhood. They sit in these rooms watching it all the way through over and over again from sagging sofas and smelly chairs. Mind you, these strange warriors watch Rear Window the way the gods demanded it,…

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★★½

    All sunshine all the time and it explodes with color and characters that look like they are made out of wonderfully rubbery laffy taffy! lower budget (for a disney movie) be damned! idk really i just loved so much as a kid its all carved on my brain.

    AND its bookended by two of the best musical numbers ever. The infamous crow scene is racist and weird but also fascinating and very like "what are they even trying to do…

  • Neighbours

    Neighbours

    ★★★★½

    Perhaps the ultimate backyard movie. Beyond the in your face social commentary that beats you in the head and punts babies across meadows there is something unspeakable here for me. Something about a backyard and the way the sun looked when I was a lil sloth... Endlessly inspiring my own films.
    norm is the god

  • The Bride of Frankenstein

    The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

    A a short and oh so sweet bedtime story lit by the crackling glow of a Tesla coil…
    True weirdo gay monster comfort food...
    I said short and sweet but that being said I do wish the prudish censors of the time didnt cut that scene where the monster tries to help stone jesus off a stone cross in a graveyard.

    Love Dr. Patorious wanting Henry Frankenstein to leave his girlfriend and be gay and become god.
    I cannot believe…

  • 3 Women

    3 Women

    ★★★★½

    This came out the same year as the original Star Wars and I like to imagine that someone may have taken a wrong turn in some dark movie hallway and wound up in this dream of pools and amnesia rather than the dream of stars and space ships that the rest of the world was dreaming...

    Oh what a dream! It always pulls me back into its tide and YES the last third is a nightmare, a true blue nightmare…

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

    No one told me we had an almost 3 hour movie about Matt Damon being an evil twink lying and killing his way to fucking Jude Law! He does not fuck Jude Law, I wont tell you what he does...

    One of the juiciest slices of cinema in every way. Spicier than hell cast, spicier than hell twisty plot, spicier than hell! A labyrinth of hot boys, death, sadness and glorious sunsets! Annnnnd Philip seamore Hoffman oh my god being…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    No one asked for this. Its been said before. No one asked for a Spider-Man movie with this much emotion, this much care in put into every little scene.

    There is something impossibly fitting and delightful about the fact that Rami, the guy who had a reputation for making weird camera rigs and movements for his low budget horror films, got the chance to have the biggest budget possible and make a crazy (pre drone) rig called "the spydercam." Genuinely…

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★½

    The mistake with something like this is always thinking you arent smart enough, that your inability to "get" every little thing that goes on in a difficult piece means the experience is somehow ruined. Jump in. Get caught in the storm. Like visiting a new place for the first time, you of course will be unable to fully grasp and embrace everything it offers and you probably wouldnt even if you lived there your whole life. Watching this one can…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    A post grail/apocalypse Camelot ruled by weary unremarkable Arthur wielding his unremarkable Excalibur. The ancient paintings weve see of these lords bore halos above their heads, but here in the cold light of "realty" we see these halos are made of cheap metal. Despite this, a Natural magic lies beyond what is seen. Witches work in shadows. Pentagrams lie behind Christian likenesses, perhaps the very force that animates them. An Arthur universe. Always a thing in flux. Here, this particular…

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

    The raw gold footage itself is obviously 10/5 stars
    The anti Altamont
    I know everyone says they cry during movies but dont actually mean it but I mean it. I sobbed during the Mavis and Nina Simone portions oh jesus.
    Honestly wish I just could see all of these performances. Release them all!
    The packaging of it all is fine. The performacnes and watching people watch the footage in real time is the best part obv. If the brass tax…

  • Bleu Shut

    Bleu Shut

    ★★★★½

    A surreal boat related game show intercut with porn, shots of food and bicycles? Sign me up. Roberts Nelson’s brand of playful stoner minimalism was exactly what I needed to learn from when I found this on youtube in college. Made under the influence of Bleu: youtu.be/a7pF5FlgzsM
    Every time I watch it, Bleu is a reaffirmation, a lovely reminder to not take art, or life for that matter so seriously. I know most folks wouldnt give this thing 4.5 but…