• The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Broke out the VHS for this one on a cold, snowy winter night. The only thing that was missing was the J&B. This movie is PERFECTION. One I find myself returning to just about every year. It’s one that I think gets better with every viewing. Every beat. Every little character detail. Every aching inch of atmospheric dread and tension. The effects and the imagery. It’s perfect. I can’t even imagine a time when Carpenter’s films weren’t the iconic pieces…

  • Snow Day

    Snow Day

    ★★★

    Apparently, this was intended to be THE ADVENTURES OF PETE & PETE movie. I never knew that, but it makes so much sense to me now. It absolutely feels like that era of Nickelodeon. I was still right at the perfect age when this one came out. Just eating up everything Nickelodeon. From the movies, to the shows, to the magazines. It had that goofy charm of everything I loved about that network growing up. It was perfect for me as…

  • In the Heat of the Night

    In the Heat of the Night

    ★★★★½

    “They call me, MISTER TIBBS!”

    RIP Sidney Poitier

  • Graveyard Shift

    Graveyard Shift

    ★★

    Really, REALLY wanted to enjoy this more. Maybe one of the few horror films that would have benefitted from more glimpses of the creature. Naturally, Brad Dourif was a pleasure to watch.

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★

    A Shakespearean cocktail of greed, sex and violence with a top-notch cast - punctuated by some racy dialogue and a very steamy Cameron Diaz scene. I wouldn’t say it’s a total failure, but it definitely won’t be topping my list of favorite Ridley Scott movies any time soon.

  • The Covenant

    The Covenant

    Why in the hell did I think this was a vampire movie all these years? I mean, it WANTS to be THE LOST BOYS mixed with a male version of THE CRAFT. I just never realized it was about male witches. I eagerly went into this knowing it’s reputation as a major dud and was hoping for some really corny mid-2000’s, PG-13 pizza party kind of fluff. It delivered that A LITTLE. You know, you got beautiful young people running…

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★½

    I go back and forth on this one. Kind of a love-hate thing. I saw it in theaters and enjoyed it amongst a crowd and with friends, but over the years it just kind of didn’t work for me anymore. This was probably the most enjoyable viewing I’ve had since the theater. I’m slowly coming back around. I LOVE that 25 min. opening. It essentially feels like a really good fan-made mini movie. And then you get another hour-long mini…

  • To All a Goodnight

    To All a Goodnight

    ★★

    Some really great Christmas-slasher imagery in here, but I ultimately found it pretty dull.

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★½

    A good old-fashioned slice of nun-sploitation from a master of provocation, Paul Verhoeven. It’s a joy to see his kind of signature trashy art-house romp in 2022. Great performances and some beautiful camera work. BENEDETTA is sinfully entertaining.

  • Primal Fear

    Primal Fear

    ★★★

    There’s two types of popular 90’s films that don’t seem to be made as much anymore: The courtroom drama/procedural and the adult erotic-thriller. PRIMAL FEAR falls into the former. Now, neither of those genres have ever really been my bag, but I watch whatever strikes my fancy, or falls onto my radar at a particular time. This popular title just so happened to creep up into my thoughts recently and I fast-tracked it into my watch pile. I had heard…

  • Enter the Ninja

    Enter the Ninja

    ★★

    If my Cannon Card wasn’t revoked for taking very little enjoyment away from MISSING IN ACTION, INVASION U.S.A. or THE DELTA FORCE, finding little to take from ENTER THE NINJA might just be the nail in the coffin. I went into this fully prepared to eat up every last cheesy bit of butt-kicking and nonsensical plot-lines and still came out disappointed. I think it’s a matter of taste on my part as far as what I enjoy from Cannon films.…

  • Hercules

    Hercules

    ★★½

    The PERFECT kind of Cannon cheese. This was a blast. Cheap and laughable in the best possible way.