• The Big Gundown

    The Big Gundown

    ★★★★

    This has one of my favorite endings to a spaghetti western that I have seen. Like usual, Lee Van Cleef is amazing. This seems to be relatively  forgotten in the genre. Directed by the third most famous Sergio, this one is a lot of fun! The restoration from Grindhouse Releasing is absolutely stunning. It looks incredible.

  • Detour

    Detour

    ★★★½

    A short, effective little film noir. I believe Detour has gotten a reevaluation over the last couple years. I know I hadn’t even heard of it until Criterion released the blu ray. I had about an hour and a half to kill, and spotted this on Tubi. At 67 minutes, it’s incredibly lean, and it gives you a lot to chew on. It’s got a strong moral dilemma, and a real nasty femme fatal. Ann Savage is indeed savage as hell in this. She is the standout in my opinion.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★½

    The Power of the Dog is a very good film. I definitely feel I may not be able to rewatch it though. It’s pretty mean spirited. But it’s absolutely gorgeous. The cinematography is stunning. And Johnny Greenwood’s score is a winner, just like all of his other scores. But man, Benedict Cumberbatch delivers a career best performance. He is so excellent.

  • The Tender Bar

    The Tender Bar

    ★★★

    It’s nothing really amazing that you haven’t seen before, but The Tender Bar is a good way to waste an hour and 40 minutes. Filled with great performances throughout, obviously it’s Affleck’s movie. He is excellent here. I really wish I had an Uncle Charlie.

  • Get Shorty

    Get Shorty

    ★★★★★

    I’ve always thought it was weird that I saw Be Cool in a movie theater before I ever saw Get Shorty. At first, I didn’t know the two were related. I actually adore Be Cool, and think it’s a criminally underrated film. But I really fucking loved Get Shorty. This is one of the best crime comedies I’ve ever seen. It’s just so fucking witty. And an all star character acting cast. Delroy Linda, James Gandolfini, and Dennis Farina are…

  • Encanto

    Encanto

    Who would’ve known that the tough and intimidating Rosa from Brooklyn Nine Nine has such a wonderful singing voice. Charming little film!

  • Looking for Mr. Goodbar

    Looking for Mr. Goodbar

    ★★★★½

    Whew that was an experience. I finally got to watch this elusive film, and damn, it’s brutal, but a masterpiece of 70’s cinema. It was recommended to me by someone on here. Diane Keaton is truly incredible. This is an amazing performance, that had to be tough on her. It’s very courageous acting, and she really put herself out there. I’ve never seen Annie Hall, but I feel this is her best performance. This is probably one of the defining…

  • Patty Hearst

    Patty Hearst

    ★★★½

    The story behind Patty Hearst was pretty new to me. I knew the very basic details. But it’s an absolutely fascinating event. And this movie is pretty fascinating as well. The first act is very hallucinatory and disorienting. I think Schrader tried to put us in her shoes, which I think he succeeded. The rest of the movie doesn’t have the same feel to it, which I think is a good thing. Almost 2 hours of that would’ve been tough.…

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    I was sort of expecting this to be a violent action/revenge movie about retrieving a lost pig. Boy, was I wrong. I do think it’s fascinating that Cage’s character has this mysticism to him like that of John Wick. Everyone knows him, everyone respects him, everyone sort of fears him, and everyone hasn’t seen him in forever. Cage delivers one of his all time greatest performances. It’s very subtle and moving. I truly believe that his character is missing his…

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★★

    What a terrifying film. I mean really, this one scared me. This is the darkest of dark comedy. I felt super uncomfortable at times watching this. And at the same time, it ranks up there with Scorsese’s other masterpieces. It’s an amazing piece of work.

  • Clean and Sober

    Clean and Sober

    ★★★★

    It absolutely baffles me that Michael Keaton has never won an Oscar. This is an absolutely dynamite performance. I don’t think he was even nominated for this one. But I do know that he was screwed so hard for not winning for Birdman. The man is an incredible talent, and the best Batman. But anyway, Clean and Sober is a powerful little film that I really wasn’t even aware of until I spotted it on HBO Max. And what a little unknown gem it was. Keaton brings a lot of intensity to his role, and he chews it up. It’s an awesome performance.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★

    Scrolling through Netflix, the wife and I discovered this amazing piece of nostalgia. God, this movie is a blast. But what I sort of forgot, is that it’s sort of dark at times. It’s been quite some time since I’ve seen this. But it brought back so many great memories from my childhood. This was one of the vhs tapes that got cycled regularly though my VCR. And as a kid, I liked to mimic the scene where the turtles are practicing their fighting skills out in the woods. And also, Elias Koteas is the one and only Casey Jones.