Max has logged 291 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ferny & Luca

Ferny & Luca

2021
×
Edit this entry  
30
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
Edit this entry  
25
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★½
Edit this entry  
23
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bhoot

Bhoot

2003
×
Edit this entry  
14
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Mary

Mary

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dandy Dust

Dandy Dust

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Report to Mother

Report to Mother

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sivapuranam

Sivapuranam

2015
×
Edit this entry  
02
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
Edit this entry