Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Let This Be The Last

Let This Be The Last

2021
×
Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Divergent

Divergent

2014
×
Edit this entry  
11
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
Edit this entry  
24
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Awake

Awake

2021
×
★½
Edit this entry  
03
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry