Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Till Death

Till Death

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Demonic

Demonic

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry