HiSilas has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cosmos

Cosmos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dante: A Replication

Dante: A Replication

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Bionicle: The Legend Reborn

Bionicle: The Legend Reborn

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inhumans: The First Chapter

Inhumans: The First Chapter

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maggie Simpson in Playdate With Destiny

Maggie Simpson in Playdate With Destiny

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry