Mike has logged 167 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Katt Williams: Great America

Katt Williams: Great America

2018
×
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secrets of the Whales

Secrets of the Whales

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Human Highway

Human Highway

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★½
Edit this entry  
09
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry