Shivaraj has logged 35 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Edit this entry  
18
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
18
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dante: A Replication

Dante: A Replication

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monologue

Monologue

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
PK

PK

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry