Shikhar has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Money, Fascism, and Some Sort of Acid

Money, Fascism, and Some Sort of Acid

×
Edit this entry  
24
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bhoot Police

Bhoot Police

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bob Biswas

Bob Biswas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
What We Know

What We Know

2021
×
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pure White

Pure White

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Souad

Souad

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Restless

The Restless

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Feathers

Feathers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Land of Dreams

Land of Dreams

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Gravedigger’s Wife

The Gravedigger’s Wife

2021
×
★½
Edit this entry  
23
The Dorm

The Dorm

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Days of Capitalism

The Last Days of Capitalism

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meenakshi Sundareshwar

Meenakshi Sundareshwar

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry