• Career Girls

    Career Girls

    ★★★★★

    Good morning. Would you like some breakfast, a little fuck on toast, maybe?

    Knowing I’ve only watched one Mike Leigh film, I think it’s time I change that. I went fully blind into this and it’s one of the greatest films I’ve ever seen. Low budget british cinema with a small cast and incredible actors creating incredible characters. It’s the same vein as Before Sunrise (it begins and ends with a train too) just two characters talking and hanging out.…

  • Dexter: New Blood

    Dexter: New Blood

    ★★★

    Tonight’s the night. Hello, Dexter Morgan. 

    One of my all time favourite shows is back despite last season’s finale I still love the show. I always knew they left it open because they didn’t know how to end the show and that they would eventually. Therefor we get Dexter New Blood aka Season 9. 

    The first two episodes I wasn’t feeling this, Dexter Morgan now known as Jim Lindsay and he seems to have left behind his murdering days, the…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★★

    Can you be a feminist and still enjoy being mouth-fucked?

    Wow rare occasion where I watch two films back to back where I give both 10/10s. An adult coming of age romance much like Frances Ha, one of my favourites. There’s even a standout running sequence like Frances Ha. I love everything about the way this film looks, its very natural lighting but doesn’t look like a video blog. The looming camera, the trucking shots, the close ups and handheld all…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

    By the pricking of my thumbs, something wicked this way comes...

    I was really disappointed with Ballad of Buster Scruggs and thought it was one of the worst Coen films. Soon as I saw the trailer for this; black and white cinematography, a different aspect ratio, Denzel Washington and Frances McDormand I thought yeah this looks a lot better of a film. This really does remind me more of what would happen if Robert Eggers adapted Shakespeare, saying that The…

  • Wild Tales

    Wild Tales

    ★★★★

    Good evening, a table for one?

    I see you're good at math.

    The best anthology film I’ve ever seen, I don’t have a particular favourite story, all 6 of them are fantastic. This was a pleasant surprise of a film, loved the way it was shot and how different each short story was. The pacing and length of each story is perfect. All of the actors leading were really good. Very realistic and witty dialogue. The film’s commentary on death, violence…

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Welcome to Act three. 

    LONG SPOILER FREE REVIEW INCOMING. My favourite horror franchise is back and anyone who knows me, knows SCREAM is one of my all time favourites. I’ve introduced this film to family members, friends and even strangers who ended up loving it. I love slashers and whodunnits so when I first watched the original Scream film, I felt it was just made for me. A film that told you the rules and cliches of horror but also…

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★

    You don’t care if I don’t want to be with you? 

    That brings me to the end of my watches for Pedro Almodóvar’s filmography. I have huge respect for Antonio Banderas and Penelope Cruz, they are amazing actors. Almodòvar is one of my favourite filmmakers now, I love how much tragedy and darkness Almodòvar embraces in his films with the key themes never losing their way whilst remaining humanistic. As the title suggests this is very much a story about…

  • Belfast

    Belfast

    ★★★★

    You like your films don’t you.

    With Kenneth Branagh’s 18th film, he delivers Belfast a semi autobiographic inspired by his childhood in the 1960s (Sounding similar to Terence Davie’s The Long Day Closes, which I need to check out) I can see why this film is getting best picture buzz, it’ll get a nomination for sure. I really appreciated the fact there is no cliche over the shoulder shot anywhere in this film, every shot is different and always changing.…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★

    Stranger things season 4 

    2021 ranked

    Fun fact: Each one of the main child actors emulates one of the original Ghostbusters: Phoebe (Egon Spengler), Podcast (Ray Stantz), Trevor (Peter Venkman) and Lucky (Winston Zeddemore).

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★

    What if I’d gone home a bit earlier. 

    I love it when a protagonist in a film is directing a production of a play and the entire film feels like a play at the same time. Yūsuke Kafuku (portrayed by Hidetoshi Nishijima) follows two tragedies in his relationship and decides to put on a production of Anton Chekhov’s Uncle Vanya. He manages to showcase a haunting regret so well, I couldn’t take my eyes off him or any actor really.…

  • Being James Bond

    Being James Bond

    People might disagree but here goes. I’ve seen every bond film and I think Daniel Craig is the best portrayal of the character. I grew up with every Bond actor, I watched them all in my childhood. When I saw Casino Royale, I loved that Martin Campbell was brought back to start another Bond run but this one felt *different* Daniel Craig has brought such a physicality and emotional presence that none of the other films had, his films are something…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    I knew it. I knew that’s what you were thinking, you’re always thinking things you thinker!

    PTA’s 9th film and it’s another banger! Someone in the audience at the end of this went “I loved it, it was so lovely and feel good!” I couldn’t agree more. There’s everything to expect from PTA here, the powerful chemistry and romance between the leads, needle drops, intimate and exhilarating cinematography. When I saw the trailer, I thought it would be like Boogie…