Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
31
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry