Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog

Dog

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blow

Blow

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Model Citizen

Model Citizen

2020
×
Edit this entry  
27
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't

Don't

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brothers

Brothers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Saved My Belly Dancer

I Saved My Belly Dancer

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
All My Life

All My Life

1966
×
★★
Edit this entry  
22
Necktie

Necktie

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vincent

Vincent

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosalie

Rosalie

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Monster

The Monster

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Marilyn Monroe Story

The Marilyn Monroe Story

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Edit this entry