Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★★

  • Let the Sunshine In

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★★

  • Three Times

    ★★★★★

  • The Leopard Man

    ★★★★★

  • Dishonored

    ★★★★★

  • The Quince Tree Sun

    ★★★★★

  • Stevie

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 537 Films watched
  • 44.8 Average per month
  • 10.3 Average per week

Milestones

First Film

7p., cuis., s. de b., ... à saisir

Jan 1

Most Watched

I Walked with a Zombie

3 times

Parasite

twice

Way of a Gaucho

twice

Ad Astra

twice

Pain and Glory

twice

Last Film

Collateral

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
285 films
Thriller
124 films
Comedy
122 films
Crime
94 films
Romance
92 films
Horror
80 films
Action
61 films
Mystery
58 films
Documentary
45 films
Sci Fi
30 films
USA
343 films
France
81 films
UK
46 films
Germany
34 films
Japan
24 films
Italy
17 films
Canada
16 films
Belgium
16 films
South Korea
15 films
Spain
12 films
English
423 films
French
92 films
Spanish
49 films
German
33 films
Italian
21 films
Japanese
20 films
Chinese
18 films
Korean
15 films
Cantonese
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 396

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ShawnGlinis’s most liked review

Midsommar

entirely scrubbed of any resonance for me, emotional or otherwise, all 810 minutes of it. all of Aster’s impulses...do the opposite of those

More reviews

ShawnGlinis’s most liked list

Directed By Women Diary 2019

challenging myself to watch more films directed by women this year than new (2019) films

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Nature's Double Lifers - Ferns and Fronds

Films ShawnGlinis watched in 2019

  • Collateral
  • A Hidden Life
  • Atlantics
  • Lost in Translation
  • Peterloo
  • Asako I & II
  • The Irishman
  • The Meetings of Anna
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • Written on the Wind
  • Resident Evil
  • Marie Antoinette
  • The Assassin
  • Great Day in the Morning
  • The Face Behind the Mask
  • 'R Xmas
  • The Piano
  • In the Cut
  • List
  • GoldenEye
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Awful Truth
  • The Boys Next Door
  • Man in the Well
  • Out of the Past
  • Richard Jewell
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Catch Me If You Can
  • Love Affair
  • The Wild Pear Tree
  • Going My Way
  • Fatso
  • Knives Out
  • Dark Waters
  • Return of the Fly
  • Marriage Story
  • Scarface
  • Little Women
  • Kundun
  • RoboCop
  • Casino
  • Last Christmas
  • Voyage to Cythera
  • The Fly
  • GoodFellas
  • Big Trouble in Little China
  • Watch Me When I Kill
  • The Wolf of Wall Street
  • Cape Fear
  • Red Heat
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Make Way for Tomorrow
  • Sarah Winchester: Ghost Opera
  • The Suspended Step of the Stork
  • Who Done It?
  • Decoder
  • A Summer at Grandpa's
  • Three Times
  • The Shanghai Gesture
  • Mr. Nice Guy
  • Pardon My Sarong
  • Ride 'Em Cowboy
  • The Circus
  • Hold That Ghost
  • Laura
  • The Departed
  • The Band Wagon
  • Time Without Pity
  • Buck Privates
  • Parasite
  • Cry Vengeance
  • Whirlpool
  • Journey to the Beginning of Time
  • Our Time
  • Luz
  • Parasite
  • Alita: Battle Angel
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Body Remembers When the World Broke Open
  • Way of a Gaucho
  • Female Trouble
  • Chained for Life
  • The Lighthouse
  • Nice and Friendly
  • Recorder: The Marion Stokes Project
  • Pier Kids: The Life
  • Criss Cross
  • Genesis
  • The Set-Up
  • The Hottest August
  • In My Room
  • Beyond Evil
  • The Mad Ghoul
  • The Strange Case of Doctor Rx
  • Hotel by the River
  • I Walked with a Zombie
  • Action U.S.A.
  • Mister America
  • The Load
  • Eaten Alive
  • The Mad Doctor of Market Street
  • Murders in the Zoo
  • Seventh Code
  • Daguerrotype
  • Pulse
  • Cure
  • Loft
  • Retribution
  • Unfaithful
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Easy Living
  • Lifeforce
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Pledge Night
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Killer Crocodile
  • The Ear
  • A Bucket of Blood
  • Vampires
  • Wild in the Country
  • Doppelganger
  • Séance
  • Hustlers
  • Sweet Home
  • Creepy
  • Ad Astra
  • Ad Astra
  • Thunderbolt
  • Modern Romance
  • Ten North Frederick
  • Cruising
  • Wild at Heart
  • Girlfriends
  • The Docks of New York
  • The Flavor of Green Tea Over Rice
  • Dark Horse
  • No Place Like Home
  • The Devil Is a Woman
  • The Scarlet Empress
  • Blonde Venus
  • Good Men, Good Women
  • The Harder They Come
  • Life During Wartime
  • Welcome to the Dollhouse
  • Greenberg
  • The Salvation Hunters
  • Apocalypse Now
  • La Morte Rouge
  • Shanghai Express
  • Moonfleet
  • In Fabric
  • Dishonored
  • Angel Has Fallen
  • Lifeline
  • While We're Young
  • The Wedding Singer
  • Seven Women, Seven Sins
  • I'm Hungry, I'm Cold
  • Loves of a Blonde
  • The Reflecting Skin
  • Wagon Master
  • While the City Sleeps
  • The Man with the Suitcase
  • Family Business
  • The Captive
  • Morocco
  • News from Home
  • Tomorrow We Move
  • The Farewell
  • Pain and Glory
  • Night and Day
  • Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels
  • A Couch in New York
  • Law of Desire
  • The Bridges of Madison County
  • The Blue Angel
  • The Quince Tree Sun
  • What Have I Done to Deserve This?
  • Déjà Vu
  • Crime and Punishment
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Children of Divorce
  • Underworld
  • The Leopard Man
  • Dragon Inn
  • Sherlock, Jr.
  • The Reptile
  • The Navigator
  • The Last Command
  • Man on Fire
  • The Last Black Man in San Francisco
  • How Do You Know
  • Tokyo March
  • Maple Leaf Viewing
  • Pain and Glory
  • The Blue Gardenia
  • Dying of the Light
  • The Last Days of Disco
  • Bronco Billy
  • Warlock
  • Crimson Tide
  • The Last Boy Scout
  • The Fan

See all 537

World map

Highly rated films ShawnGlinis is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • And Then We Danced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more